Električka štartuje ako 3, končí ako 8, a celá je pomaľovaná 1-kami

Autor: Teodor Pasternák | 28.3.2013 o 18:55 | (upravené 28.3.2013 o 22:48) Karma článku: 7,84 | Prečítané:  1835x

Nemyslel som si, že svoj druhý blogerský príspevok napíšem tak skoro, a už vôbec nie, že bude na tú istú tému, ako prvý. Opäť som raz totiž poslúchol výzvy Magistrátu na zrieknutie sa individuálnej dopravy, nechal auto doma a využil služby Dopravného podniku Bratislava (DPB). Električkou som sa odviezol do centra mesta na autogramiádu Zdeňka Pohlreicha – gastronomického kata z programu „Ano, šéfe!“. Ani teraz nemám k službám, dochvíľnosti, preplnenosti a šoférovi žiadne výhrady – všetko bolo o.k. S každou jazdou vozidlom DPB však s hrôzou zisťujem, že jeho stratégia informovania je absolútne katastrofálna!

Toto sú cestovné lístky, ktoré som si kúpil v trafike. Takmer rovnaké, no iné, než vyzerá vzor na webe DPB.Toto sú cestovné lístky, ktoré som si kúpil v trafike. Takmer rovnaké, no iné, než vyzerá vzor na webe DPB.Scan: Teodor PASTERNÁK; obrázok v perexe: www.dpb.sk

 

Porovnanie vzoru cestovných lístkov na webe DPB (vľavo) a lístky, ktoré som kúpil v trafikeNajprv som si v novinovom stánku kúpil cestovné lístky. Aj do zásoby - často ich venujem či predám tým, ktorí sú práve v lístkovej núdzi. Zaskočilo ma, že lístok na 15 minút aj na 60 minút vyzerajú... úúúúplne rovnako. Až na cenu, dĺžku jazdy a jeden štvorček na hodinovom lístku navyše. Ak sa dobre pamätám - vždy boli lístky z trafiky farebne odlíšené. Pri takých cestujúci aj revízor na prvý pohľad vie, o aký cestovný doklad ide. O tom, že starším ľuďom už oči neslúžia a je drzosťou dopravného podniku po nich chcieť, aby hľadali na lístku maličké číslice s cenou a dĺžkou platnosti, netreba diskutovať. Možno ale ide zo strany DPB o vypočítavosť: hľadanie a rozlišovanie cestovného lístka v peňaženke len podľa číslic trvá oveľa dlhšie, než podľa farby. A to je čas, za ktorý sa pri kontrole zablokujú označovače cestovných lístkov a revízori si začnú nekompromisne plniť svoje poslanie. Pochybujem, že by ich argument na nedostatočné rozlíšenie druhu cestovného lístka presvedčil. Samozrejme, tvrdili by, že do vozidla treba nastúpiť už s lístkom v ruke... no ale kto by ho hľadal vonku, v tme, snežení, daždi...? Čerešničku na torte som však objavil až pri písaní tohoto príspevku: na oficiálnej internetovej stránke DPB je zobrazený iný vzhľad cestovných lístkov, než som kúpil: nielenže sa dosť zásadne líšia designom(!), ale na Internete je 15-minútový lístok vytlačený čiernou a purpurovou farbou, kým hodinový - čiernou a tmavozelenou - čiže tak, ako by to malo byť, ako to vždy bývalo a ako je to aj najpraktickejšie. Kúpil som teda v trafike falošné 60-minútové cestovné lístky - keďže majú inú farebnosť aj design? Alebo naopak: uvádza DPB na internete neaktuálny vzor cestovných dokladov? Tak či onak - v každom prípade to je neskutočný amatérizmus a možno aj kalkulovanie v snahe pokutovať čestných cestujúcich, ktorým pridlho trvá rozlíšiť lístky rovnakej purpurovej farby.

"Trojjediná" električka pri služobnej jazde v Karlovej Vsi. Foto: W.I., www.imhd.skNajviac som sa však „pobavil" cestou z kníhkupectva PANTA RHEI, keď som na zastávke „Poštová" čakal električku číslo 5. Prišla totiž električka, ktorej na displayoch svietilo číslo linky 8. No obidva vozne boli pritom kompletne a opakovane pomaľované číslicou 1!* Ako keby už nestačilo, že toto vozidlo začína jazdu v Rači ako linka číslo 3, kdesi v centre sa jeho číslo zázračne zmení (!) - a na konečnú v Ružinove príde už ako osmička!!! Čo je veľa, to je veľa: jednotkou boli nafarbené najväčšie okná, jednotka je aj na akoby ceduľke s číslom brány nad KAŽDÝMI(!!!) dverami. Celé to evokovalo, že električka jazdí na linke číslo 1. Omyl: bola to skutočne osmička! Všetky tieto jednotky boli totiž reklamou ALLIANZ - SLOVENSKEJ POISŤOVNE, ktorú vozidlo propaguje - akože „je JEDNOTKA na trhu". Ak to zrátame, tak číslo linky 8 svieti na vozidle 4 razy, kým jednotka je len na pravom boku vyobrazená 8 krát! Dosť na to, aby cestujúceho takáto reklama dezorientovala a zmiatla! Skutočne ľutujem turistov v Bratislave, ktorí nemôžu vedieť, ako sú vozidlá MHD označované a veľmi ľahko si spoj môžu popliesť! Prachy sú síce prachy, ale každý poskytovateľ reklamy môže odmietnuť takú, ktorá mu nevyhovuje. To mal urobiť aj DPB a dohodnúť sa s klientom na inom grafickom návrhu. Ak však inzerent trval na tejto reklame, tak mohol DPB opäť zaviesť linku číslo 1 (v súčasnosti nepremáva), alebo... sa mala poisťovňa zhoršiť, aby číslo, ktoré komunikuje, korešpondovalo s číslom linky, na ktorom električka skutočne jazdí.
Električka, ktorá jazdí ako trojka, osmička a jednotka zároveň. Foto: W.I., www.imhd.sk
*Žiaľ, nemal som pri sebe fotoaparát. Použil som preto fotografie autora W.I., ktoré sú uverejnené na portáli www.imhd.sk ako originály FOTO 1FOTO 2. Za láskavé povolenie použiť fotografie menovanému portálu ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?